Wystawa Psów - pierwsze kroki


Pierwsza wystawa to wielkie przeżycie zarówna dla właściciela jak i psa.
Na wystawie nasz pupil jest oceniany przez sędziów specjalizujących się w danej rasie 
lub grupie ras. Wystawy psów rasowych dzielimy na krajowe, międzynarodowe i klubowe.  

Psa lub suczkę możemy zgłosić do jednej z następujących klas:
baby  -  od 3 do 6 miesięcy
szczeniąt  – od 6 do 9 miesięcy
młodzieży – od 9 do 18 miesięcy
pośrednia od 15 do 24 miesięcy
otwarta – od 15 miesięcy
użytkowa  - dla ras użytkowych które zaliczyły próbę użytkowości
championów – dla psów/suk z tytułem Championa międzynarodowego lub krajowego
weteranów – dla psów/suk które ukończyły 8 lat.

Od kilku lat wystawiam psy swoje, a także innych i z moich doświadczeń wynika, że im wcześniej zaczniemy wystawiać psa tym lepiej. W klasach baby  i szczeniąt piesek i właściciel uczą się prawidłowego zachowania na ringu, by w kolejnych klasach w których walczy się  już o poważniejsze tytuły móc się pięknie prezentować. Poza tym każdemu z nas zależy by nasz pupil możliwe bezstresowo wszedł w świat wystaw i by była to dla niego i dla nas dobra zabawa.
Proszę zauważyć, że piszę "Pies i właściciel" - człowiek również musi sobie przyswoić widzę związaną z dog handlingiem i wystawami.
Podczas oceny psa na ringu psy mogą otrzymać jedną z następujących ocen:
doskonała, bardzo dobra, dobra, dostateczna, dyskwalifikacja, nie do oceny,
a w klasach baby i szczeniąt:
wybitnie obiecująca, obiecująca, mało obiecująca.
Sędzia ustala także lokaty od 1 do 4 dla psów w danej klasie które uzyskały przynajmniej ocenę bardzo dobrą.
Psy z oceną doskonała mogą otrzymać następujące tytuły:
Zwycięzca Młodzieży (Junior Winner) - może uzyskać go pies i suka z 1 lokatą w klasie młodzieży, następnie przy porównaniu zostaje wybrany Najlepszy Junior w Rasie (Best Junior)
Zwycięzca (Winner) – czyli Najlepszy Dorosły Pies/Suka w Rasie, konkurują o niego psy/suki  z lokatą 1 z klas pośrednia, otwarta, użytkowa, championów.
Najlepszy Weteran - zostaje wybrany pomiedzy psem i suką z lokatą 1, oceną doskonała z klasy weteranów.
Zwycięzca Rasy (BOB) –  o ten tytuł konkurują Najlepszy Junior w Rasie, Zwycięzca Pies i Suka oraz Najlepszy Weteran w Rasie. Pies który uzyska tytuł Zwycięzcy Rasy może brać udział w konkurencjach finałowych Best of Group.

Wnioski:
CWC – może uzyskać go pies/suka na wystawie krajowej oraz międzynarodowej  z lokatą 1 i oceną doskonała w jednej z następujących klas: pośrednia, otwarta, użytkowa, championów. Jest to wniosek na Championa Polski
CACIB  - może dostać go najlepszy pies i suka wybrane podczas porównania na wystawie międzynarodowej. Jest to wniosek na Międzynarodowego Championa Piękności.
res-CACIB  -  Rezerwowy wniosek na Międzynarodowego Championa Piękności. Dostaję go drugi najlepszy pies/suka w rasie.
Schodząc po ocenie z ringu jeśli nasz pies nie zostaje do porównania trzeba pamiętać by zabrać kartę oceny psa, warto też sprawdzić czy nie ma na niej błędów . W razie wątpliwości można udać się do obsługi ringu w celu ich wyjaśnienia.
Po ocenie indywidualnej najlepsze psy mogą wziąć udział w konkurencjach finałowych Best In Show które są rozgrywane po południu, wybiera się m.in.:
BIS Baby – psy z tytułem Best Baby/Najlepsze Baby w Rasie
BIS Szczeniąt  - psy z tytułem Best Puppy/Najlepszy Szczenię w Rasie
BIS Junior – psy z tytułem Best Junior/ Najlepszy Junior w Rasie
BIS Weteranów – psy z tytułem Best Veteran/Najlepszy Weteran w Rasie
BOG – wybór najlepszych psów z danej grupy z tytułem Best of Breed/Zwycięzca Rasy
BIS - Wybór najlepszego psa na wystawie z pośród najlepszych psów z grupy czyli mających pierwsze miejsce podczas wybórów Best of Group.

 

Co trzeba zabrać na wystawę psów rasowych?
Najważniejsze to książeczka zdrowia z aktualnym szczepieniem na wściekliznę, potwierdzenie zgłoszenia na wystawę i oczywiście pies. Warto mieć ze sobą także kocyk dla psa, miskę z wodą, smakołyki oraz ringówkę, która można kupić także na wystawie gdzie zazwyczaj jest duży wybór.


 

Co powinien umieć pies by dobrze zaprezentować się na wystawie?
Pies powinien dać spokojnie dotykać się obcym osobą, biegać kłusem przy nodze właściciela oraz pozwalać oglądać sobie zęby, w przypadku samców sędzia sprawdza także jądra. Zależnie od wzorca rasy każdą rasę prezentuję się inaczej. Warto przed wystawą  przeczytać wzorzec i obejrzeć zdjęcia z wystaw, by wiedzieć jak pokazywać psa. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z rady hodowcy bądź handler'a, czyli osoby która zajmuję się zawodowo prezentacją psów w ringu.
Ważne są też kwestie pielęgnacyjne, lecz jest to sprawa bardzo indywidualna dla każdej z ras. Jedne psy się czeszę, inne strzyże, a jeszcze inne trymuje. W tej kwestii warto poradzić się hodowcy, bądź groomera. Trzeba jednak pamiętać, że każdy pies niezależnie od rasy musi być czysty.

 

Teraz czas na odrobinę praktyki.
Po ringu biega się w kołko w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara pies przy lewej nodze (znajduję się od wewnątrz okręgu). cdn...


Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam państwu tematykę psich wystaw.
Życzę powodzenia na ringu!

Martyna Półtorak
dog-show-handling.pl.tl
briard.info.pl

Tekst jest chroniony prawami autorskimi. Nie zezwalam na rozpowszechnianie, kopiowanie, publikacji całości i/lub fragmentów.